ZDE můžete psát vaše otázky

____________________________________________________________________________

Křesťanské slavení Vánoc

13. října 2012 v 10:00 | K-V.blog.cz |  Informace a zajímavosti
Oslava narození Ježíše Krista
Dnes je úloha Vánoc jako oslavy narození Krista zdůrazňována, zejména díky christianizaci (tedy "pokřesťanštění") Vánoc. Vánoce mají oslavovat narození Ježíše Krista, Syna Božího. Podle posledních výzkumů se měl Ježíš narodit zhruba roku 6 nebo 5 před naším letopočtem (někdy se též říká před Kristem), narodil se totiž ještě před smrtí Heroda Velkého (4 př. n. l). Pravděpodobně se nenarodil v prosinci (podle některých zmínek o počasí v Bibli), ale z historických důvodů se oslava Ježíšova narození v prosinci slaví.

Kritova mše (latinsky Cristes Maesse)
Z Kristovy mše, která začala sloužit až v roce 1038, se zrodil název Vánoc v angličtině, tedy Christmas (původně Mass of Christ jako Kristova mše).

Advent
Přípravu na samotné Vánoce představuje advent, období čtyř týdnů před Vánoci. První adventní neděle (připadajíc na neděli mezi 27.listopadem a 3.prosincem) se označuje jako počátek křesťanského roku. Čtyři adventní neděle bývají někdy označovány postupně jako železná, bronzová stříbrná a zlatá, ovšem tato označení nemají s křesťanskou tradicí nic společného, mají komerční význam, spojený spíše s předvánočními nákupy.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama